צילום דוקומנטרי

מטרתו של צילום דוקומנטרי הוא בתיעוד אנשים ואובייקטים בסביבתם הטבעית ובצורה אובייקטיבית.
צילום דוקומנטרי קרוב בטבעו לצילום העיתונאי המוצא את מיקודו בחיי היום יום, באירועים מיוחדים במקומות ציבוריים כדוגמת צילומי רחוב וכיוצא באלה.
היות שמטרת הצילום היא הנושא מבלי לבצע מניפולציה בצילום באולפני עריכה או תוכנות עריכה כדוגמת פוטושופ וזאת בעזרת טכניקות וידע הדרושים לצלם בתחום הזה.
צילום תיעודי טוב אינם רק אדם או מקום אלה היכולת לבטא רגשות בהתרחשות כדוגמת שמחה, עצב, אהבה סוג הסביבה וכיו”ב והם צריכים להופיע ב צילום הדוקומנטרי באופן שכל מי שיתבונן בצילום יהיה מודע אליהם.

אם ניקח כדוגמא צילום של אנשים נמקד את התמונה באדם כך שימלא את מרכז התמונה מה שיעורר את מירב ההתייחסות על ידי המתבוננים ובכך נוכל למקד את המתבונן ברגש שאנו מעבירים בצילום.
צילום התמונה במקום הנכון תחזק את המסר שבצילום, ליווי האדם עד למציאת המיקום הנכון לקבלת פרספקטיבה מתאימה לאופי הצילום יחזק וידגיש את המסר המועבר בתמונה.
בחינת זוויות האור במקום יאפשר לך למצוא את הזווית הנכונה לצילום הנושא שבחרת תוך כדי שימוש בחשיפה הנכונה לאור על ידי המצלמה אם בשימוש בצמצם האוטומטי או הגדרת החשיפה בצמצם באופן ידני.

לקבלת האור האמיתי בצילום בדרך כלל לא נעשה שימוש בפלאש של המצלמה על מנת לתת תיעוד של המקום כפי שהוא במציאות, כשבהגדרה זו נכלל גם זמן הצילום וסוג האור הטבעי הקיים במקום.
על מנת לקבל חדות מקסימאלית בצילום מומלץ להשתמש בחצובה, דבר זה חשוב במיוחד כאשר מבצעים צילומים במקום ללא אור רב וללא שימוש בפלאש של המצלמה.
הגדרת הצמצם למהירות חשיפה ממושכת שיאפשר זמן חשיפה ארוך יותר בצילום בתאורה חלשה ללא חצובה יגרום בדרך כלל לצילום להיות מטושטש.
רצוי לנצל את היתרונות של המצלמות הדיגיטליות המגיעות עם מסך LCD  שמאפשר צפייה מיידית בתוצאות הצילום, בכך תוכלו לקבל חיווי מיידי באם תפסתם את האירוע כפי שציפיתם ללא צורך להמתין לתוצאות הפיתוח במעבדה או לחלופין להמשיך לצלם עד להגעה לתוצאה הרצויה.

שמעון יאיר כהן הוא צלם מקצועי בוגר בית הספר לצילום מקצועי במוסררה ירושלים ובעל ניסיון של מעל –  10 שנים בצילום במגוון תחומים.